6-13-96
Contest information is fairly complete in these schedule pages. However, if you truly need more information this guide is for your convenience. Note some phone numbers are in homes. Please do not call these numbers before 9:00 AM or after 9:00 PM and keep in mind the time zone in which they are located. DCA - DRUM CORPS ASSOCIATES Michael Petrone 10 Columbus Dr. Monmouth Beach, NJ 07750-1004 908-222-3835 (someone's home phone) DCE - DRUM CORPS EAST Tony DiCarlo 246 West St. Weymouth, MA 02188-1123 617-331-9500 fax 617-331-6636 DCH - DRUM CORPS HOLLAND Jos Brusse Dasseburcht 7 3892 Zeewolde, Netherlands 011-31-36-5224254 fax 011-31-36-5227417 DCI - DRUM CORPS INTERNATIONAL Peggy Kosin P.O. Box 548 Lombard, IL 60148-0548 708-495-9866 fax 708-495-3792 DCM - DRUM CORPS MIDWEST Roman Blenski 4601 W. Holt Ave. Milwaukee, WI 53219 414-327-2847 (someone's home phone) fax 414-543-8289 DCS - DRUM CORPS SOUTH Tim Meals 421 W. Spruce St. Titusville, PA 16354-1481 814-827-7972 (someone's home phone) fax 814-827-6887 DCUK - DRUM CORPS UNITED KINGDOM John Boyington Oliver Hind Club Edale Rd. Sneinton Dale Nottingham, England NG2 4HT 011-44-1159-483200 fax 011-44-1159-414079 DCW - DRUM CORPS WEST Tom Hope 372 Florin Rd. #303 Sacramento, CA 95831-1407 916-429-9545 (someone's home phone) (phone/fax, call first) E-MASS - EASTERN MASSACHUSETTS Harry Sampson 8 Highland Ave. Stoneham, MA 02180-1870 617-438-3631 (someone's home phone) FAMQ - QUEBEC Susie Proulx Box 1000, Succersale M, Montreal, QUE H1V 3R2 514-252-3025 GSC - GARDEN STATE CIRCUIT Roger Exposito 269 Andrews Rd. Jackson, NJ 08527 908-928-9699 (someone's home phone) fax 201-824-5224 ODCA - ONTARIO DRUM CORPS ASSOCIATION Betty Schmidt P.O. Box 40056 Waterloo Square Station Waterloo, ONT N2J 4V1 519-742-5811 fax 519-742-5501
Etobocoke, ONT DCE Centennial Stadium - Div II / III Prize - 2:00pm, 416-755-6236 Emerald Knights Firebirds Vagabonds Multi Vision Patriots Dimension Northshore Moorhead, MN DCM North Force home show - Bill Hall #701/293-6965 Madison Scouts Pioneer Kiwanis Kavaliers NorthForce Americanos Govenaires Sr. Marion Cadets
Fitchburg, MA DCE Stadium - TBA - 7:00pm, 508-343-8747 Dimension East Coast Jazz Spartans Academie Musicale Spirit of Atlanta Boston Crusaders Crossmen Hastings, MN DCM Minnesotta Brass Sr. home show - Gavin Burnham #612/426-7369 Glassmen Madison Scouts Pioneer NiteExpress Minnesotta Brass Sr. Govenaires Sr.
Bristol, RI DCE Bristol H. S. - 5:00pm, 401-253-0445 Northshore Academie Musicale Spirit of Atlanta Colts Bluecoats Crossmen Cadets of Bergen County Evanston, IL DCM Donald Dennstaedt #708/328-5100 Glassmen Cavies Troopers Kiwanis Kavaliers BlueStar Bandettes Marion Cadets Colt Cadets Austin, MN DCM Pat Carroll #507/437-7377 Nite Express NorthForce Americanos Northern Aurora Govenaires Sr. Milwaukee, WI DCM (Exhibition) - Dale Karrigan #414/298-9777 Phantom Regiment Pioneer Kilties Sr.
Bristol Parade Wakefield Parade DCE St. Peter, MN DCM Governaires home show - Stu Hansen #407/931-1571 Madison Scouts NiteExpress Minnesotta Brass Sr. Govenaires Sr. NorthForce Americanos Northern Aurora New Berlin, WI DCM Pioneer home show - John Ziino #414/797-8746 Pioneer Marquis Blue Grass Sr. Racine Scouts
Kingston, NJ DCE Dietz Stadium - 7:30pm, 914-336-0266 Raiders Jersey Surf Spirit of Atlana Academie Musicale Boston Crusaders Crossmen Bluecoats Cadets of Bergen Count Rochester, NY DCE SUNY Brockport - Div II / III Prize - 5:00pm, 716-458-3598 Dimension Emerald Knights Quest 3rd Regiment Firebirds Royal Columbians Northshore Spectrum Tarheel Sun Patriots Wheaton, IL DCM Don Dumper #708/690-9542 Troopers Kiwanis Kavaliers Delta Brigade St. John's Colt Cadets Marion Cadets Bluegrass Brass Sr. Mankato, MN DCM Howard Haugh #507/387-4381 Madison Scouts NiteExpress Minnesotta Brass Sr. Govenaires Sr. NorthForce Americanos Northern Aurora Racine, WI DCM Kilties home show - Tony Reilly #414/764-0137 Cavaliers Phantom Regiment Pioneer BlueStar Racine Scouts Capital Sound Phantom Regiment Cadets Kilties Sr. New Bedford, MA E-Mass Phoenix Fitchburg Kingsmen Royal Cadets J's Buccaneers Dream Warriors RC Cadets Braintree Braves Everett, WA DCW Edmonton Strutters Argonauts Mandarins Santa Clara Vanguard Cadets Seattle Cascades Blue Devils "B" San Diego, CA DCW 619-447-0410 Pacific Crest Velvet Knights Santa Clara Vanguard Blue Devils
Clifton, NJ DCE Clifton Stadium - 4:30pm, 201-384-8822 Tarheel Sun Kips Bay Jersey Surf Dimension Raiders Academie Musicale Spirit of Atlanta Boston Crusaders Crossmen Cadets of Bergen County Nashua, NH DCE Holman Stadium - Div. II / III Prize - 6:00pm, 603-889-2760 Spectrum Royal Columbians Kingsmen Phoenix Royal Cadets 3rd Regiment Multi Vision Citations Patriots Les 'Etoiles Northshore Contemporary Youth Ensemble East Coast Jazz Spartans Rockford, IL DCM Phantom Regiment home show - David St. Angel #815/397-0988 Phantom Regiment Madison Scouts Cavaliers Kilties Sr. Americanos Capital Sound BlueStar Phantom Regiment Cadets Michigan City, IN DCM Vanguard Sr. home show - Janice Wood #219/874-3340 Glassmen Colts Troopers Kiwanis Kavaliers Vanguard Sr. Coachmen Golden Lancers Bandettes Woodburn, OR DCW Edmonton Strutters Argonauts Mandarins Santa Clara Vanguard Cadets Seattle Cascades Moreno Valley, CA DCW Pacific Crest Velvet Knights Santa Clara Vanguard Blue Devils
Beverly, MA DCE Hurd Stadium - 4pm, 508-921-4395 Phoenix East Coast Jazz Les 'Etoiles Spartans Northshore Boston Crusaders Crossmen Palmer, MA DCE Legion Field - Div II / III Prize - 4:00pm, 413-534-4970 Multi Vision Royal Cadets Citations Raiders Dimension Spectrum Patriots Contemporary Youth Ensemble Royal Columbians(H) Dixon, IL DCM Geoff Vanderlin #815/288-6982 Phantom Regiment Troopers Kiwanis Kavaliers Americanos Phantom Regiment Cadets Golden Lancers Bandettes Vanguard Sr. Dubuque, IA DCM Colts home show - Greg Orwoll #319/582-4872 Colts Glassmen Madison Scouts Cavaliers NiteExpress Coachmen Capital Sound BlueStars Colt Cadets Decorah Kilties Newark, NJ GSC Spirit of Newark Show - 3 pm Spirit of Newark Wm. Lucas Illusion Quest Southern Knights Phoenix Bracken Cavaliers First Defenders Kipps Bay Knight Club Grantham, England DCUK Caledonian Regiment Kidsgrove Scouts Staff Knights Concord Sunrisers Pride of Bristol Senators Ghost Blue Shadows Free Spirit Cadence Poynton Commodores Avengers Salem, OR DCW Edmonton Strutters Argonauts Mandarins Santa Clara Vanguard Cadets Seattle Cascades Santa Barbara, CA DCW 714-761-2679 Pacific Crest Velvet Knights Santa Clara Vanguard Blue Devils
Montreal, QUE DCE Montreal University - 7:30pm, 418-658-4911 Multi Vision Northshore Les 'Etoiles Academie Musicale Bluecoats Cadets of Bergen County Montreal, QUE DCE Montreal University - 7:30pm, 418-658-4911 Multi Vision Northshore Les 'Etoiles (H) Academie Musicale Bluecoats Cadets of Bergen County
Chattanooga, TN DCS Carolina Crown Magic of Orlando Spirit of Atlanta Southwind Delta Brigade Lone Star
Corning, NY DCE Veterans Memorial Stadium - 7:30pm, 607-687-5588 Patriots Northshore Spectrum Kiwanis Kavaliers Bluecoats Crossmen Cadets of Bergen County
Westminster, MD DCE Westminster H. S. - 7:30pm, 410-875-9063 Show Canceled (Sponsor folded) Madison, WI DCM Exhibition - Madison Scouts home show - Scott Stewart #608/241-4974 Madison Scouts Phantom Regiment Colts NiteExpress Americanos Capital Sound Athens, AL (was Huntsville, AL) DCS Athens, AL, is west of Huntsville near where U.S. Highway 72 intersects I-65. Stadium is located on US 31 north of US 72 and west of I-65. 205/461-4231, info Magic of Orlando Spirit of Atlanta Southwind Delta Brigade Lone Star
Allentown, PA DCE Div II / III J. Birney Crum 9:00am (Prelims) / 6:00pm (Finals), 617-331-9500 Div III Prelims Contemporary Youth Ensemble Phoenix Multi Vision Lake Erie Regiment Kingsmen 3rd Regiment Kips Bay Raiders Div. II Prelims Tarheel Sun Spartans Jersey Surf Dimension Finals Cadets of Bergen County in Exhibition. Finals will consist of the Best Four in each class. Geneva, AL DCS Carolina Crown Magic of Orlando Spirit of Atlanta Southwind Delta Brigade Lone Star Santa Clara, CA DCW 408-727-5591 Edmonton Strutters Pacific Crest Blue Devils "B" Santa Clara Vanguard Cadets Mandarins Velvet Knights Santa Clara Vanguard Blue Devils
DeKalb, IL DCM Fay Bruno #414/645-9322 Monroe Championships, All MIDWEST corps in competition Friday @ 8 p.m., Div.I & II Prelims Saturday @ 8 a.m. Div.III Prelims/ about Noon Seniors Prelims\ Saturday @ 7 p.m. CHAMPIONSHIP FINALS
Allentown, PA DCE J. Birney Crum 6:00pm (Finals), 617-331-9500 One Competition Champions Will Be Decided At Fri. Evening Show For Div. II/III! Div. III Winner Div. II Winner Kiwanis Kavaliers Academie Musicale Boston Crusaders Bluecoats Crossmen Cadets of Bergen County Westshoremen (Exhibition) Waynesboro, MS DCS Carolina Crown Magic of Orlando Spirit of Atlanta Southwind Delta Brigade Lone Star Stockton, CA DCW 209-946-2474 Edmonton Strutters Pacific Crest Blue Devils "B" Santa Clara Vanguard Cadets Mandarins Velvet Knights Santa Clara Vanguard Blue Devils
Erie, Pa DCE North East HS - Div II / III Prize - 3:00pm, 814-456-5300 Vagabonds Kips Bay Spectrum Patriots Northshore Lake Erie Regiment Kiwanis Kavaliers Willingsboro, NJ DCE Willingsboro HS - 2:00pm, 609-767-0223 Raiders East Coast Jazz Spartans Jersey Surf Boston Crusaders Crossmen Cadets of Bergen County Sherbrooke, QUE DCE Jacques Cartier Park - Div II / III Prize - 3:30pm, 819-820-0452 3rd Regement Multi Vision Les 'Etoiles Dimension Academie Musicale Queens, NY GSC Quest Show - 3 pm Quest Wm. Lucas Illusion Spirit of Newark Phoenix Kipps Bay Knight Club Bracken Cavaliers Waterloo, ONT ODCA Northwind Squires Cadets of Dutch Boy Conqueror II Emerald Knights Ridge Raiders St. John's Kiwanis Kavaliers Crawley, England DCUK Senators Basildon Blue Eagles Squires Southern State Staff Knights Black Knights Anchormen Sunrisers Guildford Phoenix Raiders 6th Hove Scouts Enigma Saxon Shadows Southern Knights, Encore Mayflower Cadets
Tupelo, MS DCS Spirit of Atlanta Southwind Magic of Orlando Carolina Crown Delta Brigade Lone Star Dolbeau, QUE FAMQ Participating Corps TBA
Dayton, OH DCE Welcome Stadium - 7:30pm, 513-429-9020 Northshore Kiwanis Kavaliers Boston Crusaders Crossmen Bluecoats Cadets of Bergen County Kansas City, MO DCM Sky Ryders home show - Dan Jewett #913/841-2643 Madison Scouts Cavaliers Colts Pioneer Mirage Prince Hall Lancers Monroe, LA DCS Circuit Championship Spirit of Atlanta Southwind Magic of Orlando Carolina Crown Delta Brigade Lone Star
Ogden, UT DCW Troopers Cadets Seattle Cascades Santa Clara Vanguard Cadets Troopers Velvet Knights Santa Clara Vanguard Blue Devils
Dallas, Tx DCI 214-342-1324 Cavaliers Phantom Regiment Magic of Orlando Carolina Crown Southwind Pioneer Delta Brigade Lone Star Saginaw, MI DCM Northern Aurora home show - Bob Waskoviak #517/791-4431 Crossmen Boston Crusaders Golden Lancers Northern Aurora Coachmen Marquis Bandettes Glenwood Springs, CO DCW Seattle Cascades Santa Clara Vanguard Cadets Velvet Knights Blue Knights Blue Devils
Sault Ste.Marie, ONT DCM Bandettes home show - Mary Wilson #705/759-3192 Americanos Golden Lancers Marquis Northern Aurora Bandettes Blue Saints Kileen, TX DCI Cavaliers Phantom Regiment Magic of Orlando Carolina Crown Southwind Pioneer Delta Brigade Lone Star Bellevue, OH DCM Carol Martin #419/483-0547 Crossmen Boston Crusaders Glassmen Kiwanis Kavaliers Marion Cadets BlueStar Mirage Sr. Casper, WY DCW 307-472-2141 Seattle Cascades Troopers Cadets Velvet Knights Troopers Santa Clara Vanguard
Denver, CO DCI 303-424-6396 Cadets of Bergen County Blue Devils Madison Scouts Santa Clara Vanguard Colts Blue Knights Troopers Velvet Knights Houston, TX DCI 713-444-6732 Cavaliers Phantom Regiment Magic of Orlando Carolina Crown Southwind Pioneer Delta Brigade Lone Star SITE TO BE DETERMINED (a show without a location! ! !) DCM Glassmen Blue Coats Boston Crusaders Spirit of Atlanta NiteExpress Capital Sound BlueStar Vanguard Sr. Grand Rapids, MI DCM Coachmen home show - Bill Faulds #616/791-2063 Kiwanis Kavaliers Crossmen Mirage Sr. Coachmen Phantom Regiment Cadets Racine Scouts Ishpeming, MI DCM Kilties Sr. Bluegrass Brass Sr. Chicago Vanguard Sr. Govenaires Sr. Sharon Hills, PA GSC Illusion Show (Philly area) Illusion Spirit of Newark Quest Phoenix Bracken Cavaliers First Defenders Wm. Lucas Bayonne Raiders Clifton, NJ DCA Hawthorne Caballeros Long Island Sunrisers New York Skyliners Harrison Bushwackers Connecticut Hurricanes Reading Buccaneers Rochester, NY DCA Westshoremen Kingston Grenadiers Empire Statesmen Les Dynamiques Syracuse Brigadiers Rochester Crusaders Varennes, QUE FAMQ Participating Corps TBA Leominster, MA E-Mass East Coast Jazz Phoenix Burlington Citations Fitchburg Kingsmen Royal Cadets, J's Buccaneers Dream Warriors RC Cadets Braintree Braves
Lynn, MA DCE Div II / III Prize 7:30pm -Plus a 12:00 Noon Parade - 617-592-2730 Phoenix Kingsmen Citations Royal Cadets Firebirds Spectrum East Coast Jazz Royal Columbians Spartans Omaha, NE DCI Tickets can be ordered by mail: Railman Drum and Bugle Corps PO Box 37295 Omaha NE 68137-0295 by phone: 1-402-342-3154 Cadets of Bergen County Blue Devils Blue Knights Velvet Knights Boston Crusaders Cascades Nite Express Tulsa, OK DCI 918-252-4180 Cavaliers Phantom Regiment Magic of Orlando Carolina Crown Southwind Pioneer Delta Brigade Lone Star Sudbury, ONT DCM Blue Saints O.D.C.A. home show Golden Lancers Marquis Bandettes Americanos Blue Saints Northern Aurora LaCrosse, WI DCM Blue Stars home show - Brian Whitty #608/782-3219 BlueCoats Spirit of Atlanta NiteExpress Govenaires Sr. BlueStar Capital Sound Colt Cadets Lakewood, NJ GSC Phoenix Show - 2pm Phoenix Illusion Spirit of Newark Quest Raiders Bracken Cavaliers First Defenders Wm. Lucas Leicester, England DCUK Free Spirit Basildon Blue Eagles Squires Southern State Kidsgrove Scouts Caledonian Regiment Staff Knights Concord Black Knights Ghost Blue Shadows Raiders 6th Hove Scouts Enigma Cadence Mayflower Cadets
Ankeny, IA DCI 515-964-0685 Cadets of Bergen County Santa Clara Vanguard Colts Crossmen Troopers Kiwanis Kavaliers Nite Express Sioux City, IA DCI 712-277-2345 Madison Scouts Bluecoats Glassmen Velvet Knights Spirit of Atlanta Cascades Peterborough, ONT ODCA Northwind Squires Cadets of Dutch Boy Emerald Knights Conqueror II General Butler Vagabonds Golden Lancers Ridge Raiders St. John's
Alton, IL DCI 618-465-8281 Cavaliers Phantom Regiment Carolina Crown Magic of Orlando Blue Knights Southwind Pioneer Burlington, IA DCI 319-754-7766 Cadets of Bergen County Santa Clara Vanguard Colts Crossmen Troopers Spirit of Atlanta Cascades Stillwater, MN DCI 612-430-2306 Blue Devils Madison Scouts Glassmen Velvet Knights Boston Crusaders Kiwanis Kavaliers Blue Stars
Des Plaines, IL DCI 847-882-7252 Cavaliers Cadets of Bergen County Santa Clara Vanguard Carolina Crown Troopers Southwind Kiwanis Kavaliers Stillwater, MN DCI 612-430-2306 Blue Devils Madison Scouts Bluecoats Crossmen Boston Crusaders Cascades Blue Stars
Madison, WI DCI 708-495-9866 Madison Scouts Cavaliers Santa Clara Vanguard Glassmen Crossmen Magic of Orlando Velvet Knights Blue Knights Pioneer Spirit of Atlanta Carlevoix, MI DCM Jackqueline Merta #616/547-6419 Americanos Coachmen Golden Lancers Northern Aurora Marquis Bandettes BlueSaints Woburn, MA E-Mass Phoenix Burlington Citations Fitchburg Kingsmen Royal Cadets J's Buccaneers Dream Warriors RC Cadets Braintree Braves
Madison, WI DCI 708-495-9866 Cadets of Bergen County Blue Devils Phantom Regiment Bluecoats Colts Carolina Crown Troopers Boston Crusaders Kiwanis Kavaliers Southwind Academie Musicale Bayonne, NJ GSC Raiders Show Raiders Illusion Spirit of Newark Quest Phoenix First Defenders Wm. Lucas Kipps Bay Knight Club Bracken Cavaliers Spectrum of Corning,NY Cumberland, MD DCA Hawthorne Caballeros Empire Statesmen Westshoremen Harrison Bushwackers Connecticut Hurricanes Syracuse Brigadiers Long Island Sunrisers Kingston Grenadiers Reading Buccaneers Brantford, ONT ODCA Northwind, Squires Cadets of Dutch Boy Conqueror II Delta Brigade Emerald Knights General Butler Vagabonds Mirage Rochester Patriots Ridge Raiders St. John's Lone Star North Shore Dorion, QUE FAMQ Participating Corps TBA Boston, MA E-Mass Circuit Championship East Coast Jazz Phoenix Burlington Citations Fitchburg Kingsmen Royal Cadets, J's Buccaneers Dream Warriors RC Cadets Braintree Braves
Fort Wayne, IN DCI 219-425-7536 Madison Scouts Santa Clara Vanguard Colts Blue Knights Southwind Kiwanis Kavaliers Blue Stars Cascades Ypsilanti, MI DCI 313-483-0536 Blue Devils Bluecoats Glassmen Carolina Crown Velvet Knights Pioneer Academie Musicale Northern Aurora Mississauga, ONT ODCA Northwind Squires Cadets of Dutch Boy Conqueror II Delta Brigade Emerald Knights General Butler Vagabonds Marion Cadets Mirage Ridge Raiders St. John's Lone Star North Shore
Evansville, IN DCI 812-476-3002 Cavaliers Cadets of Bergen County Crossmen Blue Knights Spirit of Atlanta Blue Stars Cascades Marion, OH DCI 614-387-6736 Phantom Regiment Bluecoats Glassmen Magic of Orlando Boston Crusaders Academie Musicale North Shore Pt. Huron, MI DCI 810-982-9692 (6:00 - 9:00 PM) Madison Scouts Santa Clara Vanguard Colts Carolina Crown Troopers Southwind N. Aurora
Cincinnati (Fairfield), OH DCI 513-829-5668 Cavaliers Cadets of Bergen County Glassmen Crossmen Blue Knights Spirit of Atlanta Northern Aurora Erie, PA DCI 814-456-5300 Blue Devils Phantom Regiment Magic of Orlando Velvet Knights Boston Crusaders Kiwanis Kavaliers North Shore Golden Lancers Lake Erie Regiment
Kitchener, ONT DCI Canadian Open - Div II/Div III - 519-742-5811 Canton, OH DCI 1-800-533-4302 or 330-456-7253 Cavaliers Cadets of Bergen County Bluecoats Glassmen Crossmen Velvet Knights Blue Knights Spirit of Atlanta Endicott, NY DCI 607-754-4165 Blue Devils Phantom Regiment Magic of Orlando Boston Crusaders Academie Musicale Spectrum Spartans Montreal, QUE DCI 514-467-7150 Madison Scouts Santa Clara Vanguard Colts Carolina Crown Troopers Southwind Dimension Les 'Etoiles
Seattle Web Factory CyberCorps Web Page Designers.
CyberWebMistress Cathy Doser
Last updated: July 11, 1996
Web and Page design ©1995 Seattle Web Factory